Kuluncak Kaymakamı Sn. İbrahim Çenek'e müracaat

Kuluncak Kaymakamlığına Müraacat

Bundan 1 yıl önce Sn. Üyemiz Fatma Gündüz Güngör Alvar Formunda "Tohma Deresi ve Çevre Kirliliği" adında bir başlık açmıştı. Bu başlıkta Tohma ve Çevremiz için herkesi el ele verip bu sorunmuz için mücadele'ye cağırmıştı. Bu konunun büyük ilgi çektiğini ve Köyümüzün doğal güzelliğinin korunması herkesi interes ettiğini, bu konuyu okuyan ziyaretçi sayısından görmemize rağmen şunu'da eklemeliyim... Gereken ilgi, gerekli çözüm yolları ve görüşlerin beklenildiği gibi paylaşılmaması biraz üzücü. Sitemizin Forum kısmın'da bu konu ile tavsiyelerinizi ve önerdiğiniz girişimlerinizi ve hatta eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bakın bu konuda şimdiye kadar başvurulanlar şunlardır:


  • İlk etapta Kaymakamlığa yazılan bir Yazı ile ayrıntılı bilgi için müracat edildi:


Kuluncak Kaymakamlığına 1. MüraacatKULUNCAK KAYMAKAMLIĞI'NA
KULUNCAK DARENDE MALATYA

Sayın İbrahim Çenek,

Ben Fatma Güngör,

Çocukluğumu Alvar'da Tohma yanında yaşayan bölgeniz insanıyım. Sık sık gelmeme rağmen 40 yıldır Bursa'da yaşamaktayım. Tohma nehrinin dünü, bugünü ve böyle giderse yarını konusunda, size müracatımla doğru adreste olduğumu düşünmek istiyorum. Lütfen bana yardımınızı rica ediyorum.

Saygılarımla
Fatma Güngör

Adres:
Nalbantoğlu Mahallesi
Eserkirazlı İş Merkezi No. 19
Tel.: 0224.2207253

Bursa

  • Bir müddet sonra Kuluncak Kaymakamlığından cevap gelmeyince Kuluncak Kaymakamı Sn. İbrahim Çenek'e ikinci sahsi bir yazı yazılıyor.


Kuluncak Kaymakamlığına 2. Müraacat Değerli Başkanım İbrahim Çenek


Sayın Başkanım uzakta da olsak o köy o ırmak bizimdir. Herkes evinin önünü temizlemelidir diye düşünüyorum. Hakkınızdaki duyumlarım bana doğru kapıyı çaldığımı hissettiriyor.

Tohma'nın dünü:
Alvar'da yaşayanlar Tohma'dan aldığı suyu içiyor. Bu suyla buğdayını, kayısısını yıkıyor. Tohma içinde turna, sazan, su samuru, porsuk gibi canlılar besliyor, kıyılarında nilüfer çiçekleri barındırıyordu. O sıcak yaz günlerinde kenarında 10 cm çukur açıp buz gibi soğuk su içiyorduk. İlk baharda toplayıp sel olup, sel suları çekildiğinde ağaç diplerindeki göletlerden kovalarla, kalburlarla balıklar toplayıp yerdik. En büyük zenginliğimiz bu ırmağımızdı.

Tohma'nın bugünü:
Birçok sebep Sivas Hamal'da kurulan termik santralle ve maden yıkanmasıyla başladı. Lambalarını ırmağın kıyısına getirip ellerle balıklar toplanırdı. Bugün saatlerce oltayla bekleyin tutamıyorsunuz. Tuttuysanız da yenir mi diye düşünüyorsunuz. Yüzmeyi öğrendiğimiz Tohma'nın bugün ekolojik dengesi çok ciddi bozulmuş, içinde canlı barındıramaz duruma gelmiştir. Civar köylerimizin bilinçsizliğinin, giderleini ırmağa vermelerinin de payı çok büyüktür. Bunun nedeni yerel yönetimin imkansızlıkları. Onlarca köyde bir tane bile vidanjör ve kanalizasyon yok. Başka milletler çoktan doğal kaynaklarını korumak adına ülkelerinden tekstil, boya fabrikalarını ülkemize attılar, bize de ticari ortaklık dediler. Bizler ise onlarca köy ve ilçenin hayat kaynağı bu ırmağın kirliliğinin bilimsel verilerini bile tespit edemedik.

Sayın Başkanım:
Başkaları yaralı balinaları için dünyayı mücadeleye çağırıp ayağa kaldırıyorlar. Siz de hem o bölgeden sorumlu değerli bir kaymakamımız hem de o bölgenin kahvesini içmiş bir değerli büyüğümüz, idarecimiz olarak atacağınız bir adımda yanlız değilsiniz. Bir telefonunuzla o bölgede hızmet vermiş biri olarak Mastöb Malatya sivil toplum örgütleri genel başkanı sayın Ahmet KARAASLAN beyin desteklerini ve bu konudaki girişimleri konusunda bilgi alacaksınız. (Cep: 0532.2464554 / Tel: 0212.2935331-3 irtibat telefonlarıdır)

Sayın Başkanım, bu konuda siz dur demezseniz ilçemiz misafirlerini daha meslek lisesinin orada lağım kokusuyla karşılayacak. Böyle gelmiş, siz böyle gitmez deyin, biz arkanızdan saygıyla analım. Başkanım iz bırakanlardan olun. O bölgeyi bilgilendirecek, doğal hayatı koruma yasalarını öğretecek olan sizlersiniz. Bizler hep yanınızda olacağız. İnşallah önümüzdeki temmuz ayında ziyaretinize gelmek isterim. Çaldığım kapının beni yanıltmadığını düşünmek istiyorum, yardım elimi tutacağınızı ümit ediyorum. Allah'a emanet olunuz.

Saygılarımla
Fatma GÜNDÜZ GÜNGÖR

Yorumlar  

Yazım Tarihi
May 13, 2008
Yazar
Fatma Güngör
0 cevab
deniz düşüncelerine katılmamak mümkün degil bi yerlerden başlamak lazım bizim gibi düşünen köylümüz düşünmeyen köylümüzden daha çoktur o zaman kendimizle işimiz kolay sorun çogunluk düşünen lerin birşey yapmamasından kaynaklanıyor benim köyde yaşayan insanımı bu konuda kim aydınlattı kı dogal hayatı koruma yasaları uluslararası anlaşmalar konusunda birifing verildi de gitmedilermi benim köylüm yenilige açıktır ben onlara güveniyorum sen ben onların çocuklarıyız sorun yerel yönetimlerin boşvermişligi bu yönetimlere işlerini hatırlatmak sana bana düşüyor sevgi ile kal
Yazım Tarihi
Şub 04, 2008
Yazar
deniz kara
0 fatma hanım
sayın fatma gündüz güngör:
vermiş olduğunuz mücadeleden dolayı teşekkür ederim. bende 5 yıldan sonra ilk defa gittiğimide ne yazık ki gördüğüm manzara benide çok etkilemişti.benim çocukluğumda bıraktığım ve 5 yıl aradan sonra gördüğüm köy farklı bir köydü.insanları farklı yeşilliği farklı idi. evler eski özelliklerini yitirmişti. tıpkı metropolleşmişt i. evler bahçelerin içine kadar girmişti. başka bir manzara ise kendi köylülerimizin de tohma suyuna çöp attıklarını gördüm. çok üzüldüm. çünkü bu bir taraftan kendi hatamız bir taraftanda kaymakın verdiği termik santral cevabı.bunlardan birincisi fatma hanım biz kendi tohmamıza kendimiz sahip çıkamıyoruz ki kaymakamlıktan yardım isteyelim. kendi köylülerimiz çöp yok diye tohmaya çöp attıklarını söylediler. demek ki ilk kendi köylülerimizin çöp sorunun çözmek lazım. ikinciside bu termik santral ne zaman kuruldu bilmiyorum ama madem yakın köylülerede zarar verecekti, peki kurulsun mu diye bizlerden izin alındımı hayır. termik santraller insan sağlığını etkilediği ve özelliklede yaydığı zararlı maddelerden dolayı kanser riski arttığı belirtilmedimi. yeri geldi günlerce televizyonlarda seyrettik bunları.ben kendi köyüm bundan dolayı etkilendiğini ve termik santralden dolayı tohmamızın suyunun kirliğinden bahsettiniz. fatma hanım bu yollu izlersek eğer bizim köyde hayatını kaybeden insanların çoğununda kanser hastalığından kaybettiğimiz unutmamız lazım. şimdi neden olduğu anlaşıldı.öyle değil mi.mersinin bir köyündede termik santral açılacak ama hem köyünde hemde çevre köylerde kaç kişi ankaraya gitti.basın açıklaması yaptı. peki fatma hanım bizler belki şimdi öğrendik yada biliyorduk peki fatma hanım ne yaptık. bunun için kim adımını attı kapatılması için. ne gibi bir faliyet göstereceksiniz , fatma hanım doğa sağlık gibidir. kaybettikten sonra kazanması çok zordur. ben size gerekli desteği vereceğimde emin olabilirsiniz üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım.
Yazım Tarihi
Oca 17, 2008
Yazar
0 bir elin nesi var iki elin ses
Fatma hanım düşünceleriniz ve uğraşılarınız gerçekten çok güzel.Ama güzel olmayan şeylerde var,mesela köylülerimizin bu konuya(daha doğrusu bu tür konulara) ilgi göstermemesi gibi.Siz bir alvarlı (vatandaş) olarak uğraşıyosunuz bişeyler yapmak istiyosunuz.Ama bu iş birkaç kişiyle yada ısmarlamayla olacak iş değil.Bunu bir görev bilmeli; muhtar,muhtar heyeti,dernek başkanlarımız,k öyde kalanlar ve gurbetçiler üzerine düşeni yapmalıdır. Benim düşüncem;yazın gurbetçilerin olduğu bir dönemde(şenlik zamanı),biraray a gelerek muhtarımız ve köylülerimizle konuşulmalı.Muhtarın her çarşamba kuluncakta merkez ve çevre köy muhtarlarıyla toplantısı oluyor.O toplantıda muhtar bu konuyu kaymakama,beled iye başkanına,merke z ve çevre köy muhtarlarına dile getirmeli.imza toplanması gerekiyorsa nüfusun yoğun olduğu o dönemde imza toplamalı.Daha sonra kaymakam ve belediye başkanı başta olmak üzere muhtarlar ve sizin gibi duyarlı insanların o tesislerin bağlı olduğu makamı ziyaret etmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Bunun ses getireceğinden eminim. Köylülerimizin çoğunun bu konularda duyarsız olduğunu söyledim.ÖZÜRDİLİYORUM ama neden söylediğimi belirteyim.Köyümüzde çevre temizliği ve çevre sağlığıyla ilgili buna benzer bir olaya tanık olmuştum.Oda köyümüzün merkezindeki besi damı.Köylüler buranın sağlığımızı tehdit ettiğini,çevre kirliliği yaptığını söylediler.Gereğinin yapılmasını istediler.Muhtarımızda Malatya Sağlık il müdürlüğüne,kay makamlığa ve valiliğe dilekçe verdi.Sağlık bakanlığından,v alilikten 2-3 defa keşfe geldiler.Ama köylülerimiz naptı 2 kişi hariç hepsi muhtarımızı yanlız bıraktı, görünmediler(ka hvede ve uzaktan seyrettiler).Besidamı sahipleride,muh tara oy vermedikleri için kendileriyle uğraştığını söylediler.Yani köylünün çoğu doğruları söylemekten kaçtı.Sessiz kalmayı tercih ettiler. Son olarak köyümüzün ve köylülerimizin geleceği için çevre kirliliğini ve sağlığımızı tehdit edecek herşeye karşı herkesi tek yumruk olmaya duyarlı olmaya davet ediyorum.... Muhtarımız Kasım ÇALIŞGAN\'IN oğlu Cesur

Yeni Yorum Ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Grub Duvarları

Son Tartışmalar

Vidyo Yorumları

Kullanıcı Vidyosu - 01 ne içirdiler la sizee
Serdar mecit & Ali sertaç Mecit .mp4 He babooo he! Sofranız bol olsun güzel kardaşlarım. Ne güzel parça dillerinize sağlık. Çok çok selamlar. Bilal.
15. Haz. 09 - Alvar Beytullah Dinç he gurban hee nefesine sağlık...

Resim Yorumları

candeniz büyük candeniz büyük ...
DSC01339 alacagın olsun nesimi abi buralara kadar geli ...
DSC01091 Rica Ederim herkes yazın gider köye ben birde ...
DSC01091 Ne güzel fotoraf... bizim oraları ilk kez b ...
768764867 gh arabanız çok ğüzelmiş ...

Hoşgeldin Siteye

Çevrim İçi

0 üye ve 124 ziyaretçi online